Sborová beseda s br. Ryšavým

od | 31.10.2021 | Sborové akce

Archiv příspěvků

Naším hostem byl bratr farář Ivan Ryšavý ze sboru v Kroměříži. Připravil si přednášku na téma „Komunikace ve vztazích“.


Host

Posloucháme řečníka

Posloucháme řečníka
[Pavel Stehno] © cceprusinovice.cz

Ivan Ryšavý se kromě farářského řemesla zabývá také praxí psychologa. V tomto oboru má značné zkušenosti, činnosti se věnuje dlouhodobě. V kroměřížském sboru působil jako farář cca 20 let.
Pozvali jsme si jej jako řečníka na neděli 24.října. Do Prusinovic přijel na elektrokole a podrobně nás seznámil se sociálním tématem Komunikace v partnerských vztazích.

Výběr tématu

Zapisujeme myšlenky

Zapisujeme myšlenky
[Pavel Stehno] © cceprusinovice.cz

Oblast psychologie je velmi široká, proto jsme přemýšleli, jaký námět bychom našemu hostu zadali a co by nás zajímalo.
Pokud byste se zeptali různých lidí, či se rozhlédli po internetu, zjistili byste, že většinu lidí zajímá oblast vztahů. A není se čemu divit. Řešíme je úplně všichni každý den – v partnerství, v rodině, na pracovišti, ve školách, se svými sousedy. Zabýváme se jimi dokonce v televizních seriálech i v kostele při bohoslužbách. Každý člověk je vztahová bytost.

V lidském a zejména v křesťanském životě jde o následující:

  • Najít správný vztah k druhým lidem
  • Najít správný vztah k sobě samému
  • Najít správný vztah k Bohu

Vztahy jsou však oblast značně široká, proto jsme si vybrali téma komunikace. Ivan Ryšavý námět zeštíhlil na téma Komunikace v partnerských vztazích.

Scénka

Součástí programu byla připravená scénka, kdy manželka přijde ve dvě hodiny ráno domů z večírku. Tam se údajně nacházela ve společnosti kamarádek. Slíbila však, že bude v deset večer doma. Ráno nastává „tanec“ ve chvíli, když podezřívavý manžel začíná hledat za opožděným příchodem manželky zálety s cizími chlapy.

Komunikace ve vztazích

Komunikace ve vztazích
[Pavel Stehno] © cceprusinovice.cz

Bratr Ryšavý nám ukázal, že podobným postojem je komunikace zničena ještě předtím, než pořádně začala. My lidé v sobě máme „zakódováno“ hledání negativních domněnek tam, kde třeba ani nejsou. Za cizími nesplněnými sliby hledáme křivdu, neboť jsme se stali její obětí.
Místo okamžitého obžalovávání bratr Ryšavý doporučuje projevovat empatii, ptát se partnera na pocity a snažit se vcítit do myšlenek druhého. Tak vzniká prostor pro přiblížení, kdy se můžeme vzájemně svěřovat a uplatňovat různé formy komunikace i bez použití negativních emocí.

Diskuse

Na konci sborové besedy následovala volná diskuse. Posluchači měli spoustu otázek k probíranému tématu i osobnímu životu faráře Ivana Ryšavého. Besedovalo se, hodovalo se a doptávalo se.

Diskuse

Diskuse
[Pavel Stehno] © cceprusinovice.cz


Sestrám ze sboru patří poděkování za připravené pohoštění, Ivanovi děkujeme za přípravu přednášky a všem posluchačům děkujeme za účast.

Evangelium podle pastýřů

Evangelium podle pastýřů

Co má společného dávný příběh pastýřů s našimi dnešními životními osudy? Možná více, než si myslíte! Představuji Vám evangelium z pohledu betlémských pastevců dobytka ... Sociální poměry doby Honáci dobytka v období starověku museli být lidé drsní a hrubí. Zkusme si...

pokračovat ve čtení
Zpěvníky k rozebrání

Zpěvníky k rozebrání

Nové evangelické zpěvníky dorazily na naši faru a jsou určeny k rozebrání. Na základě písemné objednávky budeme organizovat jejich výdej. Výtisky jsou k dispozici Bratr farář Leoš Mach právě přivezl výtisky evangelického zpěvníku ze seniorátního skladu. Nyní jsou...

pokračovat ve čtení
Vánoční list 2021

Vánoční list 2021

Bratr farář pro Vás připravil vánoční sborový list. Naleznete zde rozpis vánočních událostí, vánoční přání i biblické zamyšlení.                                       ...

pokračovat ve čtení
Adventní koncert zrušen

Adventní koncert zrušen

S politováním Vás informujeme o zrušení adventního koncertu, který jsme pro Vás plánovali na sobotu 4. prosince od 15 hodin. Koncert zrušen Po vzájemné dohodě vedení našeho sboru a vedení pěveckého souboru Divinum Wallachian Choir jsme se rozhodli akci zrušit. V...

pokračovat ve čtení