Milostivé léto pro dlužníky

od | 28.11.2021 | Sborové akce

Archiv příspěvků

Připravili jsme dobrovolnou sbírku pro zodpovědné dlužníky. Společně můžeme zachránit konkrétní rodinu z nekonečné dluhové pasti.

Verze pro tisk zde


Milé sestry a bratři

V naší zemi právě probíhá zcela mimořádná akce, jež nabízí dlužníkům jedinečnou šanci, jak se svých dluhů zbavit. Na listopadovém jednání staršovstva jsme se rozhodli, že se chceme této příležitosti chopit a chceme pomoci lidem, kteří spadli do dluhové pasti. Rádi bychom Vás do akce zapojili.

Co s tím?

Co s tím?
[Towfiqu barbhuiya] © Unsplash.com

O co se jedná?

Milostivé léto umožňuje lidem v exekuci zaplatit „pouze“ nesplacenou výši jistiny dluhu a navíc poplatek exekutorovi za náklady ukončení exekuce, který činí 908 Kč. Úroky a penále, jež mnohdy výši jistiny dluhy převyšují, jim budou odpuštěny. Možnost vykoupení z dluhů je časově omezená, začíná 28. října 2021 a končí 28. ledna 2022.

Jakých dluhů se milostivé léto týká?

Jedná se o exekuce, kde věřitelem je tzv. veřejnoprávní subjekt. Nejčastěji se jedná o následující dluhy:

 • Za nájemné v obecních bytech.
 • Neuhrazené poplatky dodavatelům energií, jejichž většinovým vlastníkem je státní aparát.
 • Nedoplatky za odvoz odpadu.
 • Dluhy vůči některým zdravotním pojišťovnám (např. VZP).
 • Regulační poplatky v některých nemocnicích.
 • Nezaplacené pokuty či koncesionářské poplatky apod.

Pro jaké dlužníky akce neplatí?

Milostivé léto není možné vymáhat v případech, kdy je věřitelem soukromý subjekt. Týká se to zejména následujících dluhů:

 • Bankovních i nebankovních půjček.
 • Neproplacených faktur u mobilních operátorů.
 • Dluhů z nájmu, pokud je majitelem nemovitosti soukromý subjekt.
 • V situaci, kdy původní dluh již odkoupil soukromý subjekt.
 • Dluhy na daních a ve správních exekucích.
 • Neproplacené sumy na náhradní výživné.

Možná si říkáš?

Proč bych měl pomáhat lidem, kteří jsou nezodpovědní a nejsou schopni včas zaplatit faktury a ostatní poplatky. Kam bychom jako společnost dospěli, pokud by to udělala většina lidí. Copak mám platit za neschopnost někoho jiného? Zajisté máte pravdu, dluhy se platit musí, jinak by v naší společnosti zavládl chaos!
Zkuste se však na problém podívat z jiné perspektivy. O tom, že zdaleka ne všichni lidé se do dluhů dostali vlastní vinou a že se z nich léta snaží vymanit, by mohli vyprávět tisíce občanů, např. jako paní Andrea:

Rodinný rozpočet pod tlakem dluhů

Rodinný rozpočet pod tlakem dluhů
[Steve Buissinne] © Pixabay.com

Paní Andrea pracuje jako pečovatelka. Před 13 lety se jí rozpadlo manželství. Manžel zůstal v obecním bytě, který si pronajímali. Přestal platit nájem, a protože se paní Andrea zapomněla z bytu odhlásit, stala se spoludlužníkem. Když ženu po několika letech navštívil exekutor, dluh činil 150 tisíc korun.
A úhrn poplatků na úrocích a penále činil milion korun k tomu! „Je to pro mě nepochopitelné. Nastal nekonečný kolotoč, který by nikdy neskončil. Splácím už přes 13 let, uhradila jsem téměř milion. Milion a čtvrt ale stále dlužím, nemá to konce,“ posteskla si paní Andrea, které z jejích potíží pomůže sbírka Charity. „Je to jediná a pro mě poslední možnost, abych se dluhu úplně zbavila, jinak bych ho do konce života nesplatila.“ Pomoc od dárců ji dojala. „Moc děkuji! Vážím si těch, kteří myslí na lidi v podobné situaci, jako jsem já.“

Komu bude naše pomoc určena?

Lidem s podobným životním příběhem jako paní Andrea. Dlužníkům, kteří se snaží své závazky dlouhodobě splatit, doposud nerezignovali a vzdorují přesto, že okolnosti a penále jsou proti nim. Takovým lidem pomůžeme z dluhové pasti.

[Arcidiecézní charita Praha © YouTube.com]

Jak zajistíme distribuci financí pro potřebné?

V této záležitosti se spolehneme na spolupracovníky Charity ČR. Potřebné lidi vyberou pracovníci z Poradny pro lidi v tísni, jež Arcidiecézní charita Praha provozuje v pražském Karlíně. Finanční částka bude poskytnuta v následující podobě:

 • Ve formě bezúročné půjčky.
 • V podobě daru.

Jednotlivé případy se budou posuzovat individuálně podle finančních možností konkrétních dlužníků.

Více o postupu při rozdělování pomoci

Organizace sbírky v našem sboru

Milostivé léto je událost mimořádná, naše sbírka je také mimořádná. Založená bude na Vaší štědrosti a dobrovolnosti. Sbírka bude vykonána v průběhu adventu a v době vánočních svátků 2021. Své finanční dary můžete:

 1. Předat sestře pokladní osobně.
 2. Zaslat na sborový účet: 227 225 204 / 0300. Do poznámky uveďte „Milostivé léto“.

Vybranou částku zašleme jménem našeho sboru na účet Arcidiecézní charity Praha v průběhu posledního týdne letošního roku.

Proč to děláme?

Protože můžeme konkrétní rodině změnit život. Společně zarazíme nekončící finanční otroctví. Ukončíme jejich strachy a nejistoty. Už žádné ohlížení zpět do minulosti a vytloukání půjčky půjčkou. 
Darujeme svobodu. Uděláme první krok víry a poslušnosti. A budeme sledovat, jak Bůh učiní v této rodině zázrak. Kdo ví, možná se i tato rodina jednou stane požehnáním pro někoho dalšího.

Evangelium podle pastýřů

Evangelium podle pastýřů

Co má společného dávný příběh pastýřů s našimi dnešními životními osudy? Možná více, než si myslíte! Představuji Vám evangelium z pohledu betlémských pastevců dobytka ... Sociální poměry doby Honáci dobytka v období starověku museli být lidé drsní a hrubí. Zkusme si...

pokračovat ve čtení
Zpěvníky k rozebrání

Zpěvníky k rozebrání

Nové evangelické zpěvníky dorazily na naši faru a jsou určeny k rozebrání. Na základě písemné objednávky budeme organizovat jejich výdej. Výtisky jsou k dispozici Bratr farář Leoš Mach právě přivezl výtisky evangelického zpěvníku ze seniorátního skladu. Nyní jsou...

pokračovat ve čtení
Vánoční list 2021

Vánoční list 2021

Bratr farář pro Vás připravil vánoční sborový list. Naleznete zde rozpis vánočních událostí, vánoční přání i biblické zamyšlení.                                       ...

pokračovat ve čtení
Adventní koncert zrušen

Adventní koncert zrušen

S politováním Vás informujeme o zrušení adventního koncertu, který jsme pro Vás plánovali na sobotu 4. prosince od 15 hodin. Koncert zrušen Po vzájemné dohodě vedení našeho sboru a vedení pěveckého souboru Divinum Wallachian Choir jsme se rozhodli akci zrušit. V...

pokračovat ve čtení
Sborová beseda s br. Ryšavým

Sborová beseda s br. Ryšavým

Naším hostem byl bratr farář Ivan Ryšavý ze sboru v Kroměříži. Připravil si přednášku na téma „Komunikace ve vztazích“. Host Ivan Ryšavý se kromě farářského řemesla zabývá také praxí psychologa. V tomto oboru má značné zkušenosti, činnosti se věnuje dlouhodobě. V...

pokračovat ve čtení