V průběhu postního období jsme pro Vás nachystali pravidelný velikonoční dopis. V dokumentu naleznete vše podstatné ze života sboru.
Slovo faráře
„Ty jsi asi jediný z Jeruzaléma, kdo neví, co se tam v těchto dnech stalo!“
Tato slova říkají dva z Ježíšových učedníků neznámému poutníkovi. Těch jedenáct kilometrů z Jeruzaléma do oázy Emauz je snad nejtěžší cesta v jejich životě. Utíkají ne někam, ale hlavně od něčeho – pryč od toho, co prožili, z míst, kde je s Ježíšem potkalo mnoho krásného, ale kde teď každý kámen a každý strom na ně volá, že Ježíš prohrál.
V Jeruzalémě je dusno. Na pahorku za městem jsou ještě vidět zbytky křížů. Jeden z těch dvou, Kleofáš, už mluví o Ježíšovi v minulém čase. Věřili jsme a doufali, ale to už je minulost. Ježíš už není.
Proč si učedníci nepamatují Ježíšova slova o jeho smrti a vzkříšení alespoň tak dobře jako ti, kdo ho dostali na kříž? Proč alespoň nevzali vážně informaci žen, jež se vrátily od hrobu to ráno prvního dne po sobotě? Proč jsou obtíženi ztrátou paměti?
Zklamaní poutníci se svěřují neznámému, který se k té smutné dvojici přidal. Netuší, že se zpovídají právě tomu, koho už odepsali. Skoro mu vyčítají, že je jediný, který neví nic o tom, co se v posledních dnech v Jeruzalémě stalo – ale ve skutečnosti On je jediný, který to opravdu ví. Trpělivě jim vysvětluje, co se stalo. Že to byla cesta, kterou připravil Bůh. Že poslední slovo v tomto příběhu nemá a nemůže mít nenávist a podlost, ale Ježíš, který vstal z mrtvých.
Teď to učedníkům dochází. Ano, je to On, Ježíš ukřižovaný a vzkříšený. Ti dva asi nebyli při tom, když se svými dvanácti slavil poslední večeři, ale přesto tuší, o co jde.
Právě toto církev od svých prvních dob velmi dobře zná, společenství stolu jí provází proměnami věků.
„Což nám srdce nehořelo, když s námi na cestě mluvil a otvíral nám Písma?“
Ti dva už nikam neutíkají. Vracejí se zpět k ostatním učedníkům, aby se s nimi podělili o novou informaci, která všechno mění, a zjišťují, že se svou radostí už nejsou sami. Ježíš žije a ukázal se i dalším. Zpráva o Jeho vítězství nad smrtí už se šíří.
Příběh emauzských učedníků je i dnes živý. Často se nám zdá, že Ježíš a jeho věc v tomto světě prohrává. Kdo z nás opravdu věří v Ježíšovu přítomnost a moc v oblastech, které do jeho sféry vlivu jakoby nepatří: v politice, právu, ekonomice, v rodinách a mezilidských vztazích? Tam umřel? Tam prohrál? A my jdeme do Emauz?
I v církvích nacházíme ty, kteří spíš od něčeho utíkají, než někam směřují. Ano, všichni někdy od něčeho utíkáme. Od svých minulých proher a zranění, od svých někdejších hrdinství, která se ukázala jako zbabělost.
A Ježíš je pro mnohé možná jen hrdinou z historie. Víme, co řekl a vykonal, ale neuvědomujeme si, že jde s námi. Jde s námi, i když nemáme sílu a odvahu žít Jeho vzkříšením, když naše svědectví o Něm nám samým zní dutě a prázdně. Jde s námi a otevírá nám Písmo, abychom v něm nalezli svědectví o Boží lásce pro svůj každodenní život. Zůstává s námi a zve nás ke svému stolu, abychom ho poznali a zakusili jeho svátostnou přítomnost a blízkost.
Přeji Vám, aby radost ze vzkříšeného Pána, která naplňuje církev, žila i ve Vás.
Leoš Mach
Postní a velikonoční shromáždění
Srdečně Vás zveme na všechny nedělní bohoslužby, které se konají každý týden od 10 hod. prozatím na faře v Prusinovicích, druhou a čtvrtou neděli od 14 hod. i v holešovském Centru pro rodinu ve Smetanových sadech. Sváteční bohoslužby již proběhnou v kostele a sejdeme se k nim:
Pravidelná sborová setkání v týdnu
Srdečně zveme děti i dospělé na tato setkávání na faře v Prusinovicích:
Výroční sborové shromáždění a revize hlasovací listiny
Milí přátelé, sestry a bratři,
na neděli 3. dubna staršovstvo svolává výroční sborové shromáždění. Právo rozhodovat a s tím spojenou odpovědnost za náš sbor má každý jeho člen. Dle Jednacího a volebního řádu ČCE disponují hlasovacím právem ti, kteří jsou zapsáni v seznamu hlasujících.
Staršovstvo sboru provedlo revizi hlasovací listiny. Až do neděle 27. března bude seznam k nahlédnutí po bohoslužbách. Prosíme každého z Vás, aby si zkontroloval svůj zápis v listině, neboť při sborovém shromáždění již nemůže být seznam opravován. Pokud zde nejste uvedeni, nebo jste změnili adresu, obraťte se na bratra kurátora.
Co jsou sborová shromáždění? Každou neděli a o církevních svátcích se scházíme k bohoslužbám v Prusinovicích, druhou a čtvrtou neděli také v Holešově. V průběhu konání bohoslužeb je pro děti na faře připravena nedělní škola. Během všedních dní probíhá výuka náboženství, mládež má svá setkání, scházíme se k biblickým hodinám. Pořádáme různé akce pro děti, sborové besedy, výlety apod.
Co je to salár? Jedná se o pravidelný finanční příspěvek na pokrytí sborových nákladů. Kostel se vytápí a osvětluje, je nutné zajistit běžné opravy sborového majetku, chod sborové kanceláře (poštovné, odborná literatura, kancelářské potřeby, telefon, internet apod.), cestovné faráře. Dále je třeba hradit povinné církevní odvody, a to zejména Personální fond, z něhož je financován plat faráře.
Jakým způsobem lze salár platit? Finanční prostředky můžete předávat sestře pokladní v hotovosti, nebo lze využít možnosti bezhotovostních bankovních převodů ve prospěch sborového účtu. Na počátku kalendářního roku příspěvky sečteme a vystavíme Vám potvrzení o přijatých darech. Částku lze uplatnit jako odečitatelnou položku při výpočtu základu daně z příjmu.
Jak lze sboru pomáhat? Život sboru je pestrý a zdaleka se nejedná jen o práci faráře. Jsme vděční za práci učitelek nedělní školy, hudební doprovod při bohoslužbách, práci sborové pokladní, správce webových stránek a sborového archivu. Děkujeme ochotným bratřím, kteří se účastní sborových brigád na opravu a údržbu sborového majetku, sestrám za úklid fary a kostela, či přípravu pohoštění na sborové besedy a jiné akce. V neposlední řadě patří poděkování i mládeži za vánoční výzdobu v kostele a nastrojení stromečku.
Pavel a Martina Stehnovi
Přechod na samofinancování prusinovického sboru
Církve registrované v České republice přechází od roku 2030 na úplné samofinancování. To znamená, že skončí státní podpora platů duchovních a jednotlivé sbory si budou muset hradit platy svých farářů (tzv. Personální fond) i celkové náklady na fungování sboru samy.
Českobratrská církev evangelická doporučuje svým členům pro zvládnutí přechodu na samofinancování strategii „5 % a hlavu vzhůru“. To znamená, že každý člen církve s vlastním příjmem (včetně seniorů) by měl ideálně přispívat na chod sboru částkou 5 % ze svého čistého měsíčního příjmu. Více informací můžete nalézt na oficiální webové stránce: https://hlavuvzhuru.e-cirkev.cz.
Momentálně se nacházíme v přechodné fázi – finanční podpora ze strany státu se každý rok snižuje, a to se projevuje v každoročním navyšování částky odvodu do Personálního fondu. Je dobře, že do plného přechodu na samofinancování zbývá ještě nějaký čas.
Staršovstvo sboru chce toto období využít k otevření rozhovoru o samofinancování církve a přípravu našich členů na tento nový způsob fungování.
Jak to tedy bude? Budeme faráři vyplácet výplatu sami?
Formálně to bude fungovat tak jako dnes. Faráři dostávají svůj plat z Personálního fondu ČCE. Doposud do něj přispíval také stát (z daní všech občanů), od r. 2030 už bude jen na církvi, jak Personální fond naplní. Tedy na nás, jejich sborech.
Výška Personálního fondu se počítá jako kombinace paušální a pohyblivé poměrné částky podle velikosti sboru. Pro rok 2030 byl synodem ČCE stanoven na částku 680 000 Kč (pro jeden sbor, na jeden plný farářský úvazek). Důležité ale je, že tato suma už zahrnuje inflaci.
V současnosti má náš sbor kazatele na plný úvazek a zároveň bratr farář administruje sbory v Kroměříži a na Rusavě, jež našemu sboru přispívají částí odvodu do Personálního fondu. Lze předpokládat, že tento model bude fungovat i v blízké budoucnosti a hlavní tíha odpovědnosti zůstane na našem sboru.
Následující graf znázorňuje narůstající odvody do PF:
Finanční situace sboru v roce 2021
Celková výše saláru vybraná v našem sboru v roce 2021 představovala téměř 250 000 Kč. K tomu je samozřejmě nutné připočítat sbírky, dary a ostatní příjmy např. dotace od obce či příspěvky od administrovaných sborů. Tím náš sbor v loňském roce hospodařil s příjmy ve výši cca 482 000 Kč. Všem vám velice děkujeme!
Náklady sboru v loňském roce činily úhrnem cca 427 000 Kč, z toho:
- Personální fond cca 193 000 Kč.
- Celocírkevní a seniorátní repartice cca 33 000 Kč.
- Náklady na provoz cca 195 000 Kč, z toho na energie necelých 100 000 Kč.
- Ostatní náklady cca 6 000 Kč.
Sbor v loňském roce hospodařil s přebytkem cca 55 000 Kč, přičemž na sborovém účtu a v pokladně ke konci roku 2021 zůstává cca 560 000 Kč.
Kdo v prusinovickém sboru přispívá na salár?
Náš sbor má podle kartotéky 236 členů, zdaleka všichni však pravidelně na potřeby sboru nepřispívají. Počet salárníků v minulém roce jsme vykázali 75, bývá však zvykem, že většina z nich přispívá hromadně za celou domácnost. Pokud bychom saláry rozepsali i na manžele/ky či nepracující rodiče v důchodu, dostaneme se až na 97 salárníků.
Většina salárníků již není výdělečně činná, konkrétně jich máme 51 s průměrně zaplaceným salárem cca 130 Kč za měsíc (tj. asi 1 560 Kč za rok). Těch, kteří pracují, evidujeme 46 s průměrně zaplaceným salárem cca 300 Kč za měsíc (tj. asi 3 600 Kč za rok).
V běžné praxi však většina salárníků těmito průměrnými částkami nepřispívá, obvyklá výše zaplaceného saláru se pohybuje do 100 Kč za měsíc, resp. 1 200 Kč za rok. Tady máme velkou rezervu pro příští roky, kdy na pokrytí rychle narůstajících nákladů bude potřeba zvýšit obětavost členů sboru.
Přehled pracujících salárníků
výše saláru | do 100 Kč/měsíc | do 200 Kč/měsíc | do 500 Kč/měsíc | nad 500 Kč/měsíc | celkem |
počet salárníků | 16 | 13 | 8 | 9 | 46 |
Přehled nepracujících salárníků (seniorů)
výše saláru | do 100 Kč/měsíc | do 200 Kč/měsíc | nad 200 Kč/měsíc | celkem |
počet salárníků | 32 | 10 | 9 | 51 |
Podoba financování v roce 2022
Náklady sboru pro letošní rok jsou rozpočtovány ve výši cca 534 000 Kč, z toho:
- Personální fond cca 235 000 Kč.
- Celocírkevní a seniorátní repartice cca 33 000 Kč.
- Náklady na provoz cca 258 000 Kč, z toho na energie cca 160 000 Kč.
- Ostatní náklady cca 8 000 Kč.
a oproti skutečnosti roku 2021 jsou vyšší cca o 107 000 Kč, zejména z důvodu výrazného růstu cen energií a zvyšujícímu se odvodu do PF.
Rozpočet je navržen jako vyrovnaný, tj. příjmy jsou rozpočtovány také ve výši cca 534 000 Kč, z toho:
- Salár cca 309 000 Kč.
- Chrámové sbírky cca 70 000 Kč.
- Příspěvky za administraci cca 75 000 Kč.
- Ostatní dary a dotace cca 80 000 Kč.
Rozpočtovaný salár je oproti skutečnosti roku 2021 vyšší o cca 60 000 Kč. Abychom tuto sumu letos vybrali, bude potřeba, aby minimální výše saláru na osobu dosahovala alespoň 2 000 Kč za rok.
Podoba financování v dalších letech
Staršovstvo sboru chce udržet faráře na plný pracovní úvazek i v dalších letech, proto budou rok od roku narůstat i sborové náklady. Nárůst by měl být rovnoměrný, roční navýšení se předpokládá o cca 50 000 Kč až do roku 2030, kdy se výše nákladů ustálí.
Pro zdárné financování takto vysokých nákladů bude potřeba oproti dnešní situaci výrazně více vybrat na saláru tím, že se zvýší obětavost salárníků, nebo se do financování sboru zapojí i další členové. Čím více nás bude přispívat, tím menší bude zatížení jednotlivce.
Tato částka je přitom výrazně nižší než synodem doporučovaných 5% čistého příjmu. Už dnes každý desátý salárník takto přispívá, za což ještě jednou děkujeme.
Na tomto místě je třeba zdůraznit, že sbor Vás nebude nutit ani pobízet salár navyšovat, je to na osobní odpovědnosti každého člena. Mějte však na paměti, že tento sbor je naším společným místem, a že bez naší podpory si nebudeme moci dovolit kazatele na plný úvazek.
Ano, samofinancování bude výzva. Je to model, na který nikdo z nás dosud nebyl zvyklý. Budou nutné určité změny. Ale máme velkou naději, že to spolu jako společenství bratří a sester s Boží pomocí zvládneme.
Pavel a Martina Stehnovi
Pozvánky na společné sborové akce
Cesta poutníka
Na neděli 3. dubna 2022 jsme pro Vás připravili kulturní vystoupení s názvem Cesta poutníka. Jedná se o komponovaný pořad sestavený z díla Jana Amose Komenského k připomínce výročí jeho narození před 430 lety. V rámci programu zazní citace z jeho tvorby, které vycházejí z jeho pohnutého životního příběhu. Recitál bude doplněn o dobovou houslovou barokní hudbu.
Účinkují:
Světlana Šamanová – umělecký přednes
Václav Návrat – hudební doprovod
Vystoupení začíná v 15:00 hod. v prusinovickém evangelickém kostele. Vstupné dobrovolné. Srdečně Vás zveme k účasti na této kulturní akci.
Sborový výlet
Těsně před ukončením školního roku v neděli 26. června 2022 jsme se rozhodli uspořádat celodenní autobusový zájezd.
Dopoledne přijedeme za našimi sestrami a bratry z českobratrského sboru v Olomouci, odpoledne bude vyhrazeno návštěvě turisticky zajímavých lokací. Zavítáme do muzea olomouckých tvarůžků v Lošticích. Následně se vypravíme do nedalekých Mladečských jeskyní. Návrat je plánován ve večerních hodinách.
Sborový výlet je vhodný pro všechny věkové kategorie. Proto vezměte své děti, příbuzné či kamarády a vyrazte s námi. Srdečně Vás zveme k účasti. Podrobné časové návaznosti výletu budeme aktualizovat na novém sborovém webu.
jménem staršovstva Jaroslav Ambróš
Postní sbírka na pomoc Ukrajině
Diakonie ČCE vyhlašuje dobrovolnou finanční sbírku. Její výtěžek pomůže lidem, které zasáhla ruská okupace. Peníze budou použity k přímé pomoci na Ukrajině, ale také na podporu válečných uprchlíků v České republice.Sbírku uzavřeme po Velikonočních svátcích. Vaše dary předávejte sestře pokladní v hotovosti nebo posílejte na sborový účet (do poznámky uveďte heslo „Ukrajina“). Všem dárcům předem děkujeme.
Velikonoční píseň
Díky za Tvůj kříž, jenž nás vykoupil,když ses nám vydal cele do rukou,
ó, Pane náš, ó, Pane náš.
Naše skutky zlé Tys nám odpustil,
přikryl krví svou, na vše zapomněl.
Děkuji, děkuji!
Pane, mám Tě rád,
vážně, mám Tě rád,
stále poznávám, že Ty miluješ nás.
Hlubokou radostí těšíš srdce mé,
ale největší je to, že mohu znát
Tvou radost z nás.
Pro mé nemoci trpěls, Pane náš.
Abys vzal náš strach, lásku vyléváš,
ó, Pane náš, ó, Pane náš.
Skončil úkol Tvůj, Tvé je vítězství.
Teď nám dáváš růst, z vody živé pít.
Děkuji, děkuji!
Farní sbor ČCE v Prusinovicích
Adresa:Přerovská 174, 768 42 Prusinovice
|
Bankovní účet: 227 225 204 / 0300 |
Pevná linka: +420 571 892 194
|
Mobil na faráře: +420 724 739 686
|
E-mail: prusinovice@evangnet.cz
|
Web: cceprusinovice.cz |